Historia Kompleksu

Kompleks "Laguna"

Historia Kompleksu

Budynek został zbudowany jak wiele innych w tym terenie w latach 70- tych w okresie PRL-u przez hutę Gliwice, która w owym czasie nosiła nazwę "1 Maja". Był to obiekt, który miał zapewnić wczasy w Niewieszu dla pracowników huty tzw: Fundusz Wczasów Pracowniczych, Podlegała mu rozrastająca się w miarę upływu czasu sieć ośrodków wypoczynkowych. Powstawały one na terenie całego kraju, w atrakcyjnych turystycznie miejscowościach. Za niewielką opłatą pracownik mógł wyjechać na wczasy z całą rodziną

Zakład zamknięto w 2000 r. W 1997 roku Huta zleciła remont obiektu, który nie posiadał nazwy prywatnej firmie budowlanej „ ROM-BUD”, niestety okazało się, że Huta jest niewypłacalna i zaproponowano odkupienie całej nieruchomości wraz z zadłużeniem jakie już znajdowało się na hipotece nieruchomości. Firma ROM –BUD sama nie była zainteresowana zakupem, dlatego aby móc uzyskać linię kredytową została utworzona spółka P.H.U. Pławniowice przez małżonków Justynę i Jarosława Kocur.

Po wielu problemach kompleks został sprzedany i otwarty 28 listopada 1998 roku. Był to pierwszy budynek jaki całkowicie przeszedł w ręce prywatne w kompleksie leśnym i wśród dwóch pięknych jezior nad zalewami Pławniowice.

Nazwa LAGUNA to burza pomysłów i stanęło na Włoskiej nazwie „część morza odcięta od niego przez lido czyli Laguna. Śląsk to miejsce bez morza, ale mała jego namiastka to właśnie MY.

2005 rok spółka Pławniowice zmienia nazwę na PHU LAGUNA i powiększa obiekt o sale szkoleniowo-bankietową o powierzchni 320 m 2. W 2012 wszystkie łazienki zostają całkowicie odnowione.

Wiele jeszcze przed nami, kolejne rozdziały historii będziemy dopisywali.